FAQ

Czym jest fotowoltaika?

W skrócie mówiąc – wykorzystywanie produkcji energii elektrycznej z promieniowania słonecznego.

Jak powstaje energia ze słońca?

Codziennie na ziemię dociera promieniowanie słoneczne o natężeniu 1366,1 W/m². Największa część energii pozostaje na Ziemi, a jej części wraca do kosmosu lub są pochłaniane przez atmosferę. Szacuje się, że w ciągu roku na teren Polski dociera ok. 1100 kWh/m². Dzięki systemowi fotowoltaicznemu możemy przetworzyć tę energię w energię elektryczną.

Jak działają systemy fotowoltaiczne?

Specjalny materiał na panelach słonecznych absorbuje energię słoneczną, a następnie wybija elektrony z atomów pozwalając im na produkcję energii elektrycznej. Właśnie to w branży nazywa się procesem fotowoltaicznym.

Z czego składa się zestaw fotowoltaiczny?

Przede wszystkim: moduły PV, przetwornica DC-AC (tzw. inwerter), okablowanie, a także zabezpieczenia przeciwprądowe po stronie prądu stałego i prądu przemiennego. Dodatkowymi komponentami są baterie akumulatorów, kontrolery ładowania baterii oraz urządzenia kontrolno-pomiarowe.

Jaka jest różnica między modułem fotowoltaicznym, a kolektorem słonecznym?

Przede wszystkim – kolektor słoneczny zamienia energię z promieni słonecznych w energię cieplną, są używany do podgrzewania wody lub C.O. Dzięki fotowoltaice otrzymujemy bezpośrednio energię elektryczną.

Co dzieje się z instalacją fotowoltaiczną zimą?

Panele cały czas generują prąd. Ujemna temperatura nie ma wpływu na instalacje. Mimo tego, ilość generowanego prądu jest mniejsza, ze względu na krótki czas między wschodem i zachodem słońca.

Kto i gdzie może zainstalować panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne może zainstalować każda osoba prawna posiadająca prawny stosunek do nieruchomości. Nie powinno się montować paneli w miejscach mocno zacienionych lub na dachu w bardzo złym technicznym dachu.

W jakim miejscu można zamieścić instalacje fotowoltaiczną?

Mogą one być montowane na dachu budynku lub na specjalnej konstrukcji. Ważnym czynnikiem przy wyborze miejsca zamontowania instalacji fotowoltaicznej jest przede wszystkim stopień naświetlenia promieniami słonecznymi.

Jak duża powinna być instalacja?

Wszystko zależy od zużycia prądu oraz od dostępnej powierzchni. Przyjmuje się, że 1 kWp zajmuje około 7m².

Ile ważą panele fotowoltaiczne?

Jedna płyta o powierzchni 1,7 m2 waży około 16-22 kg.

Ile lat działają panele fotowoltaiczne i jaką kupujący otrzymują gwarancję?

Ze względu na aktualne prawo, wszystkie moduły fotowoltaiczne są poddawane bardzo ścisłej kontroli, dlatego ich awaryjność jest niska. Producenci paneli fotowoltaicznych nakładają gwarancję od 10 do 12 lat, dodatkowo od 20 do 25 lat na spadek ich mocy.

Jaki wpływ ma nachylenie dachu na pozyskiwanie energii?

Kąt nachylenia to jeden z najważniejszych czynników, dlatego specjalnie dla niego montuje się specjalne konstrukcje. Jako optymalny kąt podaje się 30-40 stopni przy ustawieniu w kierunku południowym i 15-25 stopni w kierunku wschód-zachód.

Jak długo działa instalacja fotowoltaiczna?

Ok. 25-35 lat.

Ile energii mogą wytworzyć panele słoneczne?

Przyjmuje się, iż w Polsce instalacje o mocy 10 kWp generują średnio 10 000 kWh rocznie.

Co jeśli nie wykorzystamy w całości wygenerowanej energii?

Według nowelizacji ustawy, która weszła w życie 1 lipca 2016 roku:

  • podmiot będący Prosumentem, niewykorzystaną energię magazynuje w sieci elektroenergetycznej, skąd może ją odebrać w stosunku 1 : 0,8.
    podmiot nie będący Prosumentem, odprzedaje nadwyżkę energii do zakładu energetycznego.

Ustawa reguluje obowiązek zakupy energii przez zakłady energetyczne.

Kim jest Prosument?

Zgodnie z nowelizacją Ustawy o OZE z dnia 22 czerwca 2016 przez prosumenta rozumie się odbiorcę końcowego dokonującego zakupu energii elektrycznej na podstawie umowy kompleksowej, wytwarzającego energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji w celu jej zużycia na potrzeby własne, niezwiązane z wykonywaną działalnością gospodarczą.

Ile trwa montaż instalacji?

Średni czas montażu dla instalacji 5KW wynosi 2-3 dni.

Czy można ogrzać wodę wykorzystując panele fotowoltaiczne?

Tak, jednakże lepszym rozwiązaniem jest używanie energii wygenerowanej z instalacji fotowoltaicznej do zasilenia pompy ciepła, która ogrzewa wodę dużo szybciej.

Zamów bezpłatny dobór i wycenę – zadzwoń

tel.: 33 496 99 11

tel. kom. 512 144 512

Nasz doradca skontaktuje się z Państwem w ciągu 24 h

Created by: Autor.biz